Postadress: Rörgatan 10 852 39 Sundsvall | Mobil: 070-539 80 85 | E-post: info@auktionerosterholm.com

Värdering / Bodelning

Auktionshuset jobbar till stor del med värderingsverksamhet. Vi utför t.ex. bodelnings värdering, , dödsbo värdering,  försäkrings värderingar
Försäkringsvärde = marknadsvärde.

Vi utför värderingar via mejl, brev, hembesök, hemvärdering eller via kundbesök på kontoret efter tidsöverenskommelse.

Våra kunder är främst privatpersoner, försäkringsbolag, dödsbon, advokat byrå och jurister.

Vanligen utför vi värdering,värderingar i Sundsvall med omnejd ,men åtar oss värderings uppdrag över hela Norrland , värdering Sverige.

Vi har varit och utfört värderingar på följande orter, Matfors, Stöde , Fränsta, Torpshammar, Ånge, Timrå , Söråker, Härnösand, Kramfors Örnsköldsvik, Sollefteå , Junsele, Gnarp och Hudiksvall.

Vi utför värdering av hela hem eller enstaka föremål t.ex. oljemålningar litografier akvareller , konstglas, ariel, graal glas,  antikt glas ,  design och antika möbler och övrig design, modernt konsthantverk, smycken silver bestick,  ljusstakar, kristallkronor, moderna lampor  m.m. värdering hela samlingar samt övrigt lösöre.

I samband med bodelnings värdering kan vi även erbjuda assistans med fördelningen av lösöret ( alternativt förmedla försäljningen av kvarvarande lösöre ).

Vid fördelning lösöre har vi olika alternativ på rättvis fördelning. Vi utför även inventeringar.
Önskar ni värderingshjälp kontakta
Värderingsman Lars Österholm tel: 070 539 80 85
eller mejl info@auktionerosterholm.com