Postadress: Rörgatan 10 852 39 Sundsvall | Mobil: 070-539 80 85 | E-post: info@auktionerosterholm.com

Kommande auktion

Sidan uppdaterad 2019-06-14
Gårdsauktion
Alnö, Gistavägen 6 söndagen den 7/7-2019 kl.11 visning från kl.10. Kör norrut förbi Alnö Kyrka mot Företaget Köket ca 3,6 km från rondellen, skyltat
Då håller vi auktion på cirka 400 rop på uppdrag av Peter och Lotta Gissberg, följande nämns: Skylift Denka DK 2 årsmodell 1990 ca 9 meters
lyfthöjd, moped Crescent med 2-växlad Sachsmotor, åkgräsklippare,
Stiga Park B 105, traktorsnöslunga Runnin, motorbåt 20 fot Fisherman
med utombordare Suzuki 55 Hk, timmervagn Röke,
samling äldre motorsågar bl.a en Aspin, antika möbler skänkar,byråer bl.a tidig 1800-tals byrå med marmorerad topp, soffor bl.a pinn, matgrupp jugend 6-delar, månbord, skrivbord, ribbad ute möbel.
diverse 1900-tals möbler
Diverse äldre lampor, bl.a Einar Bäckström bordslampa 1940-50-tal, mindre kristallkronor
matservis, kanna Rörstrand 1800-tal, Aluminia keramik, fågel Gunnar Nylund, div figuriner, ett par vägg sköldar ( ”jakt stilleben ” keramik fåglar monterade
på träsköldar ) m.m.
Äldre och nyare glas och kristall, bl.a vinglas tidigt 1800-tal, snapsglas s.k. paraplyglas 1800-tal, signerat glas Vicke Lindstrand vas Mykene, Edvin Ollers, karaffer m.m.
snushund 1800-tal, träskurna par figurer Samer signerade T.L. ( Torborg Lindberg-Carlsson )
ljustakar ” Liljan Ystad Metall, vägg dekorationsfat metall diam. 53 cm. gamla fönster,veteran cycklar, sparkar, äldre körredskap för häst
pärsprätt,päral, harv, släde, höskrinda, spadar, spett m.m.
9 st. 220 liters plasttunnor , zinkbaljor, mjölkkrukor, barnkälkar,
Äldre spröjsade fönster bl.a med färgat glas, klädskåp plåt,snickarbänk, timmerkälke till snöskoter
gamla fisknät, trätunnor, delar från Röströms nedlagda diverse /
lanthandel i Spikarna bl.a. fotogenlampsdelar butikskaffe kvarnar. linne, lakan, dukar , virkade överkast, mattor, plåtburkar, fyndlådor m.m.
– Ingen inropsavgift.
– Betalning: Kontant i första hand. Swish mottages vid inrop med kundnummer.
– OBS! Ingen kortbetalning.
– Servering.

Enligt Uppdrag Auktionshuset Br. Österholm AB, telefon 070-5398085

Bild2

Bild2
Bild 2 av 35

Bild 2. Skänk och bänk 1800-tal