Auktion Ede 12/7-09

Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm 070-539 80 85.
Rolf Österholm 070-726 11 72.

CIMG0209 copy.jpg (78kb)

Samlingsbild från vänster.

349. Dopping Gunnar Nylund Sign. Rörsteand G.N. (800:-)

Klubbat 600:-

350. Duva G.Nylund Sign. Rörstrand Nylund 43/500 (numrerad upplaga) (1000:-)

Klubbat 850:-

351. Fisk G.Nylund Sign. Rörstrand G.N. (400:-)

Klubbat 400:-

352. Bakom. "Dora" Lisa Larsson Sign. Dora SWEDEN Lisa. L. M. samt ettiket signerad Gustavsberg H. 27cm (800:-)

Klubbat 1000:-

CIMG0374 copy.jpg (141kb)

602. Moped Pusch Alabama rep.objekt (1500:-)

Klubbat 3200:-

CIMG0375 copy.jpg (140kb)

Samlingsbild.

311.Tågbana Märklin i orginal kartong bestående av 3 vagnar diverse räls (även i 3 separata kartonger) Transformator och Märklin katalog för år 1962/63 SV (500:-)

Klubbat 400:-

310. Leksakstraktor gjutgods troligen zink. L.17cm (500:-)

Klubbat 200:-

312. Brevkortsalbum innehållande 28kort 1800/1900-tal. (400:-)

Klubbat 200:-

CIMG0376 copy.jpg (96kb)

316. Stig Lindberg Gustavsberg "Baby" 3 delar posrlin (600:-)

Klubbat 650:-

CIMG0377 copy.jpg (120kb)

317. Parti Trälastbil + 2 dockor guttaperka, Lastbilens längd 36cm (3delar) (400:-)

Klubbat 150:-

CIMG0380 copy.jpg (120kb)

Samlingsbild från vänster.

246A. Träsnidad gubbe sign. VB. H.33cm + orm träsnidad Sign. VB. 1932 (2delar) (800:-)

Klubbat 900:-

346. Tvättservis 2del stämplad Freja Gefle (600:-)

Klubbat 300:-

CIMG0381 copy.jpg (78kb)

301. Chiffonje forn nordisk stil, furu och björk med lådinredning bakom klaff H.139cm L.96cm B/djup 51,5cm. (1500:-)

Klubbat 500:-

CIMG0382 copy.jpg (241kb)

Samlingsbild från vänster.

342. Slagbord bemålat enskivigt H.67cm Total längd utfäld skiva 103cm B.73,5cm (1200:-)

Klubbat 800:-

343. Slagbord med låda, en och halvskivigt (slagen skiva) H.64,5cm, total längd 134cm, B.75cm (1200:-)

Klubbat 600:-

CIMG0385 copy.jpg (58kb)

600. Bengt Åberg F.1941 Oljemålning på duk, 33x24cm signerad (3000:-)

Klubbat 3100:-

CIMG0386 copy.jpg (43kb)

Samlingsbild från vänster.

601. Lejon Lisa Larsson Ettiket signerad Gustavsberg H.14cm (500:-)

Klubbat 600:-

507. Älg Lisa Larsson Ettiket signerad Gustavsberg H.26cm (1000:-)

Klubbat 1200:-

CIMG0387 copy.jpg (39kb)

508. 5delar porslin stämplade Kongelige Dansk Denmark, flickans höjd 17,5cm (5del) (1000:-)

Klubbat 800:-

CIMG0388 copy.jpg (38kb)

118. Einar Höste F.1390 Blandteknik motivstorlek 50x35cm Signerad (1500-2000:-)

Klubbat 2150:-

CIMG0389 copy.jpg (110kb)

119. Wassily Kandinsky littografi tryckt 1958 38x55,7cm (ingick i Galerie Waerthes, årsutgåva 1958 av "Derriére le Miroir") (1000-1500:-)

Klubbat 1000:-