Trettondags auktion 2009

Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm 070-539 80 85.
Rolf Österholm 070-726 11 72.

DSCN1016.jpg (105kb)

309.Thure Wallner 1888-1965. Oljemålning på duk, upplimmad på papp pannå. Signerad 29 x 38cm (1000:-) Klubbat pris 600:-

DSCN1017.jpg (187kb)

302. Ett par klubbfotöljer, skinn.ca 1920-tal (fläckar, reva samt spräckta sömmar) (1000:-) Klubbat pris 500:-

DSCN1018.jpg (116kb)

301. Bordslampa, etikett märkt. BORËNS BORÅS Smärkt H.49cm. (600:-) Klubbat pris 800:-

DSCN1024.jpg (73kb)

116. Vas ca sekelshiftet 1900 H.43cm + ställ (1000:-) se även två stycken detaljbilder.Klubbat pris 500:-

DSCN1025.jpg (67kb)

116.Detaljbild. Vas ca sekelshiftet 1900 H.43cm + ställ (1000:-) 500:-

DSCN1026.jpg (54kb)

DSCN1027.jpg (64kb)

117. Lockurna Japan ca sekelshiftet 1900 (1000:-) se även detaljbild stämpel. Klubbat pris 500:-

DSCN1028.jpg (53kb)

117. Detaljbild Lockurna Japan ca sekelshiftet 1900 (1000:-) 500:-

DSCN1029.jpg (227kb)

112. Salongsmatta handknuten 337x250cm. (3000:-)se även detaljbild baksida. Osåld

DSCN1030.jpg (228kb)

112. Salongsmatta handknuten 337x250cm. (3000:-)Osåld

DSCN1032.jpg (111kb)

321. Soffa sengustaviansk L.212cm, hörn med metallförstärkningar, undeben med sprickor, senare bemålning. Soffan har stått på Bällstagården i Indal (5000:-) Klubbat pris 3150:-

DSCN1033.jpg (123kb)

135. Bengt Lindström född 1925 Akryl på duk, signerad 67x56cm (35 000 - 40 000:-) Osåld

DSCN1034.jpg (127kb)

316. Golvur 17/1800-tal, H.225cm pendel ett lod och urtavla + en visare medföljer (2000:-) Klubbat pris 2000:-

DSCN1035.jpg (150kb)

118. Uno Wallman född 1913, oljemålning på pannå, signerad - 59, 38x46cm (3000-4000:-) Klubbat pris

3600:-

DSCN1037.jpg (90kb)

323. Rockhuvuden 6st. Varav 5st 1800-tal, 4 st original målade, L.50-59cm. (6st) (1200:-) Klubbat pris 600:-

DSCN1040.jpg (119kb)

329. Lapptäcke omkring sekelshiftet 1900. 195x148cm (500:-) Klubbat pris 250:-

DSCN1041.jpg (133kb)

326. Taklampor hallmodell ett par, Jugend järnsmide L.44,5cm har (har hängt i gammla stadshotellet Härnusand) (1500:-) Klubbat pris 1700:-

DSCN1042.jpg (90kb)

337. Mössbord bockmodell 17/1800- tal, Originalmålad med låda H.68cm L.88cm B.62cm (2000:-) Klubbat pris 1200:-

DSCN1043.jpg (109kb)

327. Gunnar Allvar född 1922 oljemålning på trä pannå, signerad 1937 (800:-) Klubbat pris 100:-

DSCN1044.jpg (92kb)

131. Oskar Lycke 1877-1927 oljemålning på duk, signerad 80x117cm (2000:-) Klubbat pris 1600:-

DSCN1045.jpg (83kb)

130. Per Julius akvarell signerad, bildmotiv 21,5x43,5cm + passepartout (8000-10 000:-) Klubbat pris 8000:-

DSCN1050.jpg (72kb)

Partitenn 17/1800-tal 6st fat, främre fatet diameter 23,4cm stämplat London + skål otydlig stämpel H.11,5cm diameter 28cm (7 delar) (1500:-) Klubbat pris 300:-

DSCN1051.jpg (105kb)

342. Spegel senenpire (skador) H.142,5cm B.57cm (2500:-) Klubbat pris 2000:-

DSCN1052.jpg (135kb)

345. Salongsgrupp 1900-tal NK plåtsignerade ABNordiska Kompaniet nr 21954 29216. Soffa, 2 fåtöljer, 2 karmstolar, 4 stolar + bord (10 delar) sliten klädsel, soffans längd 180cm, bordets höjd 74cm, diameter 99cm (4000:-) se även detaljbild skylt. Klubbat pris 1200:-

DSCN1053.jpg (146kb)

345. Detaljbild skylt, Salongsgrupp 1900-tal NK plåtsignerade ABNordiska Kompaniet nr 21954 29216. Soffa, 2 fåtöljer, 2 karmstolar, 4 stolar + bord (10 delar) sliten klädsel, soffans längd 180cm, bordets höjd 74cm, diameter 99cm (4000:-) 1200:-

DSCN1060.jpg (128kb)

700. Parti gjutformar 14st ca sekelshitfet 1900, 4 st bladguldspåförare förgylda överstycken m.m (1000:-) Klubbat pris 1200:-

DSCN1061.jpg (93kb)

701. Piedestal med kruka Jugend lergods (obetydlig nagg) total höjd 105cm krukans höjd 25cm, diameter 33cm (1500:-) Klubbat pris 1200:-

DSCN1063.jpg (154kb)

137. Handknuten matta troligen kashan 1930-40tal 189x134 cm (4000-5000:-) se även detaljbild baksida Klubbat pris 2900:-

DSCN1064.jpg (238kb)

137. Detaljbild baksida Handknuten matta troligen kashan 1930-40tal 189x134 cm (4000-5000:-) 2900:-

DSCN1065.jpg (71kb)

138. Skulptur glas och svärtat järn troligen Erik Höglund H.25,5cm L.33,5cm (1000:-) Klubbat pris 700:-

DSCN1066.jpg (77kb)

Sammlingsbild silver 140. Soppslev G.W.Edvall (otydliga stämplar) L.41cm (1000:-) Klubbat pris 700:-

139A. ragursked stämplad 830s P.A.Ödegaard L.41cm (1000:-) Klubbat pris 1300:-

141. Bägare svenska stämplar H.7,3cm (400:-) Klubbat pris 450:-

139. S.k. Margarete bägare stämplad ALBING Sterling
Danmark + svensk inportstämpel H.7,8cm (800:-) Klubbat pris 1400:-

DSCN1067.jpg (63kb)

143. Från vänster kosta Kent Junior likörglas 7st H.11,5cm, selterglas H.9,2cm 7st (3000:-) Klubbat pris 2100:-

DSCN1069.jpg (119kb)

Sammlingsbild diverse utrop på bord bl.a. längst fram till höger nr 152 vas + liten Jardinär Jugend nysilver stämplat W.M.F. vasens höjd 14,8cm (2del) (500:-) Klubbat pris 1100:-