Klubbat pris Restaurant ( Folkets Hus) Kusten,Stockvik,sönd.23/10

. Läs annons här

304 Bord med fällskiva 1800-tal, troligen är det utdragbara benet för fällskivan senare,höjd 78 cm. längd utfälld skiva 120 cm. bredd 113
( Klubbat pris 200:-)

305. Skåp tvådelat bemålad furu höjd 230 cm, längd 96 cm, bredd/djup 47 cm
( Klubbat pris 2500:-)

311. Dalahäst 18/1900-tal, höjd 18 cm, längd 13,5. Se även detaljbild motstående sida.
( Klubbat pris 800:-)

401. Toalettskåp plast Italien ca. 1950-tal märkt C.M Mod. Castore Brevettato Made in Italy C.M Torino. Längd 86 cm, höjd 48 cm, djup 14 cm. ( Klubbat pris 350:-)

Samlingsbild. Nr 300. Sidebord teak ca. 1960-tal med två skjutdörrar och fyra lådor höjd 76 cm, längd 190 cm, bredd/djup 41 cm ( Klubbat pris 500:-)
På sidebordet från vänster: nr 301. Vas stengods Rörstrand, märkt R med tre kronor SVERIGE. Höjd 20,5 cm.
( Klubbat pris 300:-)
Nr. 302 Kruka keramik otydligt signerad Lars Hallst?? Järvsö. Höjd 25,5 cm ( Klubbat pris150:-)
Nr. 303 Keramikfigurin med bastkjol och trähalsband märkt 2209 höjd 23 cm. ( Klubbat pris 400:-)

.

306.Snöslunga 10 HK Canadiana Movac 1032 ca. 10 år, lite körd.
( Klubbat pris 3700:-)

307.  Åkgräsklippare Stiga Villa Classic,6,2 Kw. 1998 .

(Klubbat pris 4600:-)

308. Släpvagn ÅTM TIAB 7514/7524 1993 års modell. Lastutrymmets längd 250 cm, tjänstevikt 240 kg, maxlast 510 kg. Obesiktigad ( Klubbat pris4100:-)

212. Träskulptur Hampe Svanberg 1933, sign. HHS på sidan samt hela namnet i botten +  Gådeå, Härnösand 1933 Lappen "Nils-Tomas höjd 50 cm ( Klubbat pris 1500:-)

100. Soffa senempir längd 200 cm ( Klubbat pris 100:-)

Detaljbild efter 311.

206. Fåtöljer ett par Karl Johan Ekselius modell F144. Smärre slitage och fläckar på läder.
( Klubbat pris 900-)