Auktion Ede, Stöde 12/7-09 kl. 11:00

Bildserien uppdateras 1/7.

Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm 070-539 80 85.
Rolf Österholm 070-726 11 72.

DSCN1265.jpg (69kb)

100. Spegel empire 196x80,5 cm. (Se även detaljbild baksida) (4000-6000:-)

Klubbat 4000:-

DSCN1169.jpg (56kb)

100. Detaljbild baksida. Spegel empire 196x80,5 cm. (4000-6000:-)

DSCN1170.jpg (69kb)

103. Trymåbord rokokotyp, träskuren dekor, lös skiva H.78cm L.96cm BR./djup 47cm, se även detaljbild baksida/ blindträ. (2000:-)

Klubbat 1600:-

DSCN1171.jpg (98kb)

103.detaljbild baksida/ blindträ,Trymåbord rokokotyp, träskuren dekor, lös skiva H.78cm L.96cm BR./djup 47cm, (2000:-)

DSCN1173.jpg (36kb)

104. Golvur, troligen Hälsingland renoverat, kompletereat, ny tillverkat urverk och urtavla H.213cm (2000:-)

Klubbat 1600:-

DSCN1172.jpg (64kb)

102. 2st älgar träskurna, med den omålade följer 2st tillhörande hundar. Den bemålade älgen är blyerts signerad Erik Eriksson Jättendal 35. H.22cm L.35 (4delar) (1000:-)

Klubbat 900:-

DSCN1175.jpg (109kb)

112. Snedpulpet skrin på ben, sen gustavianskt H.76cm L.51cm (kortade ben) Se även detaljbilder 2st. (2000:-)

Klubbat 3500:-

DSCN1176.jpg (123kb)

112. Detaljbild. Snedpulpet skrin på ben, sen gustavianskt H.76cm L.51cm (kortade ben) (2000:-)

DSCN1177.jpg (116kb)

112.Detaljbild. Snedpulpet skrin på ben, sen gustavianskt H.76cm L.51cm (kortade ben) (2000:-)

DSCN1178.jpg (173kb)

111. Bord med stenskiva, sen gustaviansk stil 1900-tal (stenskivan behäftad med äldre obet. spricka) H.76cm Diam.88cm (1000:-)

Klubbat 1700:-

DSCN1181.jpg (159kb)

110. Soffa sen gustaviansk stil 1900-tal, L.170cm (smärre fläckar på klädseln) (1000:-)

Klubbat 1800:-

DSCN1182.jpg (154kb)

109. Taburetter, ett par sen gustaviansk stil 1900-tal L.60cm (2st) (1500:-)

Klubbat 4000:-

DSCN1184.jpg (171kb)

108. Stolar, ett par sen gustaviansk stil 1900-tal (2st) (1500:-)

Klubbat 2800:-

DSCN1186.jpg (168kb)

113. Snedklaff byrå, barockstil (1919) gesällarbete signerat Y.R. Berglund (sedan otydligt Karlstad?) 1919 H.101,5cm L.89 Djup/bredd. 49,5 (Se även detaljbild inredning)(1500:-)

Klubbat 1800:-

DSCN1187.jpg (140kb)

113.Detaljbild inredning (Snedklaff byrå, barockstil (1919) gesällarbete signerat Y.R. Berglund (sedan otydligt Karlstad?) 1919 H.101,5cm L.89 Djup/bredd. 49,5 (1500:-)

DSCN1237.jpg (71kb)

500. Golvur dat. 1725 Senare bemålning H.203cm (spräckt glas) (2000:-)

Klubbat 3600:-

DSCN1239.jpg (93kb)

Samlingsbild, cobratelefon, Höglund glas m.m.

DSCN1241.jpg (47kb)

502. Lodregulator jugend H.110cm (1500:-)

Osåld

DSCN1242.jpg (199kb)

503. Väggljusplåtar par mässing jugend, plattans diam.22cm (mittersta ljuspipan på båda borrat hål på baksidan) (2st) (1000:-)

Klubbat 1100:-

DSCN1243.jpg (73kb)

501. Vattentunna koppar med delat lock H.67cm (2000:-)

Klubbat 1600:-

DSCN1244.jpg (167kb)

504. Chatull dat. 1844 Cattrina?? med lås, ej nyckel H.24,5cm L.38 Bredd/djup.28,5 (se även detaljbild invändigt) (800:-)

Klubbat 150:-

DSCN1245.jpg (97kb)

504.Detaljbild invändigt. Chatull dat. 1844 Cattrina?? med lås, ej nyckel H.24,5cm L.38 Bredd/djup.28,5 (800:-)

DSCN1252.jpg (51kb)

124. Ångermanlands dräkt, handgjord genom hemslöjds föreningen. Storlek ca.44 Schal, kjol, väst, skjorta, förkläde, mössa med tyllstycke, väska, schalnål. (3000-4000:-)

Osåld

DSCN1253.jpg (58kb)

125. Medelpadsdräkt handgjord genom hemslöjds föreningen, storlek ca.44 kjol,väst,2st skjortor, mössa med tyllstycke (2000:-)

Klubbat 1500:-

DSCN1254.jpg (54kb)

126.Medelpadsdräkt handgjord genom hemslöjds föreningen, barnstorlek ca.140cm kjol,väst,skjorta (1000:-)

Osåld

DSCN1255.jpg (100kb)

128. Christian Beijer f.1962 oljemålning på duk, 73x117 sign.1996 "Both proud and stubbard, but sexually tensed" (15000:-)

Klubbat 25.000:-

DSCN1259.jpg (146kb)

307. Bengt Lindström (1925-2008) Oljemålning på duk F-8 46x38cm, signerad dokumentnummer á tergo (se detaljbild) F.8-363/94 (25000:-)

Klubbat 42.000:-

DSCN1258.jpg (114kb)

307.Detaljbild. Bengt Lindström (1925-2008) Oljemålning på duk F-8 46x38cm, signerad dokumentnummer á tergo F.8-363/94 (25000:-)

DSCN1260.jpg (119kb)

306. Bengt Lindström (1925-2008) djuptryck signerat EA motivets storlek 68x53cm (bok LINDSTRÖM, av Aluin Bonfand fransk text ,tryck år 1993 medföljer) (4000:-)

Klubbat 4500:-

DSCN1262.jpg (61kb)

120. Bertil Vallien skulptur båt, för Kosta Boda etikett signerad KOSTA BODA SWEDEN, full lead crystall hand made, L.39cm H.10,5 (skada en bit av orangevit bottendekor lös + 10mm saknas i andra änden) Stativ medföljer, en metallhållare av (3000:-)

Osåld

DSCN1174.jpg (83kb)

Samlingbild från vänster. 106. Vas slipad kritsall, lilatonad, förgyld kant troligen 1900-talets första hälft. H.34,5cm (1000:-)

Klubbat 800:-

105. Stekfat porslin stämplat Semi China L.48cm (1000:-)

Osåld