Trettondags auktion2010_Bildserie2
Trettondagskvalitén 2010-01-06 Resturang Kusten,Stockvik kl.1100 .visning 5/1 kl.1500-!800, den 6/1 kl.1000-1100.
Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm  070-539 80 85 .
Rolf Österholm  070-726 11 72

P1000184_600x800.jpg (63kb)
173. kristallkrona H.104diam. 50cm (2500:-)
Klubbat 2700

P1000186_600x800.jpg (58kb)
419. Christian Beijer oljemålning på duk 120x60cm betittlad "till er tjänst" sign. 2001 (25.000-30.000:-)
Klubbat 29000

P1000180_800x600.jpg (29kb)
389. Kornisch ek nyrenässans 1800-tal L.159cm (1000:-)
Klubbat 400

P1000194_800x600.jpg (56kb)
174. Primus Mortimer Pettersson akvarell 25x34cm sign. Per (primus använde en mångfald olika signaturer, andra kända signaturer är t.ex. IPär, PS, IPRR, mfl.Många bilder saknar signaturer. Det vanligaste signaturerna är PMP eller Primus) Se sid 41 i boken Primus ingen vanlig naivist av Gurli Utas. (1500:-)
Klubbat 1600

P1000182_600x800.jpg (83kb)
172. ljuskrona empire stil, 12 ljusarmar H.120. diam. 90cm (6000-8000:-)
Osåld

P1000196_800x600.jpg (116kb)
169 . 6st stolar skinnsitts och stål underrede med snurr (2000:-)
Klubbat 500
P1000197_800x600.jpg (125kb)
170. 5st stolar + 4pallar skinnsitts med stål underrede (2500:-)
Klubbat 500
P1000187_800x600.jpg (81kb)
412. Johan Lundgren Akvarell 78x100cm motiv ifrån södermalm Sundsvall sign. 1980 (5000:-)
Klubbat 3500
P1000188_800x600.jpg (77kb)
411. Carl Johansson oljemålning på trä pannå 31x40cm påskrift á tergo "från en fårögård" sign. 1933 (2000:-)
osåld
P1000189_800x600.jpg (74kb)
410. Per Julius akvarell 15x23cm sign. (3000:-)
osåld

P1000198_800x600.jpg (134kb)
159.Hamadan 307x217cm (3000:-)
Klubbat 2400
P1000199_600x800.jpg (136kb)
162. Shiraz 247x143cm (2000:-)
Osåld
P1000200_600x800.jpg (106kb)
163. Batchiari 310x163cm (2300:-)
Klubbat 2300
P1000201_800x600.jpg (116kb)
153. Hamadan 312x213cm (3000:-)
Osåld
P1000202_600x800.jpg (106kb)
161. Gallerimatta 305x80cm (2000:-)
Klubbat 1600
P1000203_800x600.jpg (151kb)
155. Batchiari 317x210cm (3000:-)
Klubbat 2400
P1000204_800x600.jpg (106kb)
157. Nain 305x197cm (5000:-)
Klubbat 3800
P1000208_800x600.jpg (71kb)
103. Kinamatta 300x242cm (1500:-)
Klubbat 2500
P1000209_600x800.jpg (70kb)
506. Bordsur hammrad koppar märkt 1862, 1912 17 Juni. Jugend H.43cm B.38cm (1000:-)
Klubbat 920
P1000207_600x800.jpg (111kb)
154. Belutch 275X137cm (1000:-)
Klubbat 800
P1000215_800x600.jpg (37kb)
508. Kandelabrar mässing 1par jugend stämplade aktiebolaget Grillby metallfabrik No 26. H.38cm (2st) (1500:-)
Klubbat 2700
P1000218_600x800.jpg (59kb)
225. Einar Wennberg Oljemålning på duk sign-93 65x54cm betittlad "Höstkväll vid sundet" (3000:-)
Klubbat 1500
P1000210_600x800.jpg (52kb)
432. Rolf Lidberg akvarell 76x53cm sign-70 (1000:-)
Klubbat 500
P1000211_800x600.jpg (82kb)
431. Kalle Hedberg oljemålning på pannå 50x61cm sign. (2000-3000:-)
Klubbat 4300
P1000230_800x600.jpg (81kb)
706. Byrå Gustaviansk stil 1900-tal H.84,5cm L.115cm Br/djup. 49cm. (5000:-)
Klubbat 3000

P1000220_600x800.jpg (90kb)
231. Handknuten matta 200x124cm (1500:-)
Klubbat 1000
P1000221_800x600.jpg (67kb)
214. Parti 4tekoppar + 4fat Rörstrand "Elisabeth" Marianne Westman +6 assietter, 4koppar + 5fat, socker skål och gräddkanna Gustavsberg C.O.Q. Stig Lindberg (25del) (500:-)
Klubbat 100
P1000222_800x600.jpg (37kb)
213. Parti vas, 2st ljusstakar, lockurna H.28cm,  Sockerskål stämplat Kongelige Dansk + gräddsnipa stämplad Bavaria Germany (6del) (1200:-)
Klubbat 900
P1000223_600x800.jpg (55kb)
176A. Te/kaffe servis 57delar Rörstrand "Elisabeth" design Marianne Westman, 18st koppar, 18st fat, 18st assietter, kanna, sockerskål, mjölkkanna (57del) (1000:-)
Klubbat 900
P1000224_800x600.jpg (56kb)
175. Tallrikar 9st "Fish" stämplade Johnson Bros L.26,5cm plast "chatull" medföljer (10del) (500:-)
Klubbat 1600
P1000225_800x600.jpg (96kb)
394. Sybord med innehåll: trådrullar, sytillbehör, locket 2 delat och utfällbart, fanerskador synliga på foto H.70,5cm L.65cm Br./Djup. 45cm (1000:-)
Klubbat 750
P1000226_800x600.jpg (83kb)
samlingsbild från vänster. 193. Bengt Lindström Litografi sign. 104/135. 71,5x52,5cm (1500:-)
Klubbat 400
      194. Bengt Lindström Litografi sign. 116/120. 71,5x52,5cm (1500:-)
     238. Bengt Lindström Litografi  sign. 163/200. 71x52cm (1500:-)
Klubbat 1800
P1000232_600x800.jpg (68kb)
714. Kristallkrona barockstil H.90cm + kopp Diam. ca 70cm (6000:-)
Klubbat 5200
P1000234_600x800.jpg (40kb)
719. Golvur H.190cm (2500:-)
Klubbat 1500
P1000235_800x600.jpg (69kb)
204. Antonio Tapies Litografi signerad 224/250. 37x54,5cm (1500:-)
Klubbat 2500
P1000236_600x800.jpg (62kb)
239. Spegellampett senempire 64x36cm (2500:-)
Klubbat 1900
P1000240_600x800.jpg (82kb)
189. Ferdinand Leger Litografi sign. F.L i plåten 71/600. ca 50x40cm (2000:-)
Klubbat 2750