Trettondags auktion- 2010
Trettondagskvalitén 2010-01-06 Resturang Kusten,Stockvik kl.1100 .visning 5/1 kl.1500-!800, den 6/1 kl.1000-1100.
Eventuella förfrågningar besvaras Lars Österholm  070-539 80 85 .
Rolf Österholm  070-726 11 72

P1000088.jpg (429kb)
301.Bruno Mathson,Fåtölj Pernilla,brännstämplad MATHSON INTERNATIONAL made in Värnamo Sweden ( 4000:-)
Klubbat 2000
P1000093.jpg (406kb)
303.Carl Malmsten, Karmstol med 2 st.plåtmärkningar under.Text ett: Möbel komponerad av Carl Malmsten.
Nästa plåt,text: AB O.H.Sjögren Stoppmöbler Tranås Sweden.     (800:-)
Klubbat 500

P1000095.jpg (964kb)
311.Handknuten Gallerimatta 302x105cm.    (1200:-)
Klubbat 1900
P1000091.jpg (1,080kb)
305.Olle Nordberg (1905-1986) Oljemålning på pannå signerad -56. 22x16 cm     (2000:-)
Klubbat 1600
P1000090.jpg (577kb)
302.Kerstin Hörlin Holmquist Fåtölj Plåtmärkt: NK design Triva Kerstin Hörlin Holmquist NK´s verkstäder

Nyköping Sweden. Kudden på bild medföljer.   (1000:-)

Klubbat 1300

P1000096.jpg (1,417kb)
312.Handknuten Herdematta 174x131cm.    (1500)
Klubbat 1300

P1000097.jpg (805kb)
321. Gustaviansk spegel bronserad. 112x48,5cm  (se även detaljbild bakstycke) (6000-8000:-)

Klubbat 6400

P1000098.jpg (774kb)
detaljbild bakstycke
321. Gustaviansk spegel bronserad. 112x48,5cm  (6000-8000:-)
Klubbat 2000

P1000107.jpg (770kb)
108.Oivo Toikka ,fågel glas signerad O.Toikka Nutajärvi + etikett.Längd 19cm.höjd 13cm.  (1000:-)
Klubbat 700

P1000140.jpg (563kb)
367.Stig Borglind (1892-1965) Torrnålsgravyr betittlad "Junikväll" signerad 1945 bildmotiv 19,5x19cm.  (1200:-)
Klubbat 800

P1000127.jpg (716kb)

103A.  Gunnar Widholm (1882-1953) 12 st grafiska blad ramade ,numrerade serie 57.signerade G.W.29x23cm. ( 12st.)

(1500:-)

Klubbat 200

P1000141.jpg (605kb)
68.Spegel 1800-tal med slipat glas Höjd 90cm.br.90cm.( smärre ramskador )  (1200:-)
Klubbat 1050

P1000128.jpg (484kb)
141.Einar Jolin (1890-1976) Oljemålning på duk 46x55 signerad -72.  (8000:-)
Klubbat 11500

P1000142.jpg (723kb)
369.Ljuskrona Oscariansk 1800-tal brännförgylld med sex ljusarmar, (senare elektrifierad med tre lamphållare överst.

höjd 72 cm. (4000:-)
Klubbat 3500

P1000129.jpg (837kb)
142.Jöran Nyberg (f.1937) Batiktryck signerat 1966, 115x71,5cm.  (2000-3000:-)
Osåld

P1000143.jpg (490kb)
Samlingsbild från vänster: 370.Thorborg Lindberg Karlsson (1908-1980) två st.träskulpturer signerade T.L. H.14,5cm

( 2 st.) (1000:-)
Klubbat 2400

I mitten:371. Same på skidor med 2 hundar signerade T.L.,samens höjd 21cm. ( 3 delar )  ( 1500:-)
Klubbat 2200

Till höger:372.två träskulpturer signerade TL H.12,5cm.  (800:-)
Klubbat 2300

P1000138.jpg (550kb)
365.Per Hasselberg (1850-1894) Skulptur terrakotta "Grodan" H.23cm.signerad P.Hasselberg .I botten E.P.Jörgensen
Köpenhavn Eneret. ( Grodan skapad 1887-90 . En bronsgjutning av Grodan ingår iWaldemarsuddes samlingar ) (1200:-)
Klubbat 850

P1000111.jpg (1,022kb)
102.Golvur 1800-talets första hälft,( senare bemålning ,glas saknas ) H.232cm.3-delat  (1000:-)

Klubbat 100

P1000171.jpg (248kb)
397.Skål med hänklar silver,svensk stämplad C.G.H.Stocholms stadstämpel D8 (=1930) h.12cm.diam.22,5cm.+hänklar
       vikt c:a 680 gram  (2000:-)
Klubbat 2400
P1000174.jpg (534kb)
350. Fiskbestick silver 12 gafflar + 12 knivar jugend stämplat A.E.W. C7 Sundsvalls stadsstämpel 830   ( Anders Emanuel Wahlberg 1905 Sundsvall )Knivens längd 22cm.   ( 24-delar)  ( 3000:-)
Klubbat 3600
P1000172.jpg (761kb)
318.Vas silver, jugend stämplat C.G.Hallberg Stockholm Q7=1918,hamrat silver invändigt förgyld  (3000:-)
Klubbat 2800
P1000175.jpg (501kb)
125.Clubfåtölj läder "Tub" Läder Derby Creme (inköpt 2006 E.M.möbler )  (800:-)
Klubbat 500
P1000176.jpg (376kb)
124.Soffa läder 3-sits "Monroe"läder Derby Creme längd 220cm.( inköpt 2006 E.M.möbler)  (1500:-)
Klubbat 1000
P1000169.jpg (280kb)
395.Skål silver Svensk kontrollstämpel 830 ,på livet gravyr "Till folkskolläraren P.ekborgh på 50 årsdagen d.12mars         1921 från tacksamma församlingsbor" h.20,5cm. vikt c:a 1300gram ( smärre bucklor )  (2000:-)
Klubbat 2200
P1000170.jpg (225kb)
396.Kanna silver Svensk stämplad GD   M  O5 =1868 h.29,5cm.vikt c:a 720gram  ( obetydliga bucklor )  (2500:-)
Klubbat 2000